Як замінити аудіо штекер та відремонтувати навушники самому

IMG_4835

Напевно практично всі любителі послухати музику в дорозі стикалися з проблемою, коли через довгу експлуатацію і постійні перегини проводу у штекера перестає працювати один з динаміків, і навушники стають не придатні для прослуховування музики. У цій невеликій інструкції буде описано як виправити цю поломку – припаяти новий штекер до навушників.

Спочатку потрібно переконатися в тому, що поломка саме в штекері. Як правило, характерною рисою даної поломки є той факт, що шляхом здавлювання підстави штекера або вигину кабелю біля основи штекера можна знайти положення, коли обидва динаміка навушників працюють. Якщо це так, то можна практично з 100% упевненістю стверджувати, що зміна штекера у навушників допоможе вирішити виниклу проблему.

Що нам знадобиться для ремонту навушників:

 • паяльник;
 • припій;
 • каніфоль;
 • канцелярський ніж;
 • новий штекер jack 3.5мм;
 • прямі руки.

Історично склалося так, що паяльник і все для пайки є майже в кожному будинку, якщо раптом у вас не знайшлося – шукайте краще. Якщо точно немає, то можна попросити у друзів або придбати в будь-якому радіотехнічному магазині (найпростіший паяльник коштує до 100 грн., припй і каніфоль близько 20 грн.). Новий штекер також можна придбати в радіотехнічному магазині, коштує від 10 грн.

5
За допомогою простих математичних обчислень можна підрахувати, що навіть якщо у Вас немає нічого для пайки, ремонт старих навушників обійдеться набагато дешевше придбання нових.

Отже, приступимо до заміни штекера у навушників:

1. Ставимо паяльник грітися. Поки він гріється, відрізаємо старий штекер. Щоб напевно прибрати проблемну частину кабелю, відрізати потрбно приблизно 0,5 см від основи штекера навушників.
2. Акуратно за допомогою канцелярського ножа знімаємо ізоляцію кабелю з обох жив. Усередині кожної жили повинно бути 2 мідних дроти, потрібно зачистити приблизно 0,3-0,4см, якщо є обмотка – видаляємо її. Швидше за все в кожній жилі один провід буде покритий фарбою (синьою / червоною), фарбу на кінці дроту теж потрібно зчистити. Це можна зробити дрібної наждачкою або канцелярським ножем, в кінцевому підсумку на кінці всіх проводів повинні бути видні мідні кінчики.
3. У кожній жилі, як писалося вище, один провід буде покритий ізолюючою фарбою, а другий буде без ізоляції (або в обмотці). Ті, які без ізоляції, скручуємо разом, в результаті повинно вийти три дроти – синій, червоний і просто мідний (скручений з 2х).
4. Перед тим як паяти, розкручуємо штекер і протягуємо через його підставу кабель навушників (інакше, коли все спаяні, штекер не зібрати).
1
Протягуємо кабель крізь штекер, мідні дроти скручуємо

5. Починаємо паяти, першим найзручніше припаювати мідний дріт (скручений з двох). Його потрібно припаяти до центрального (виступаючому) контакту штекера. На фото нижче мідний дріт повинен припаюватися до контакту під номером 3.  Послідовність така – вкладаємо кабель в штекер і пропускаємо мідний дріт в дірочку найбільшого контакту – із задньої частини повинен вийти мідний кінчик дроту. Його і задню частину контакту змащуємо каніфоллю, і кінчиком жала паяльника покриваємо краплею припою мідний кінчик дроту і контакт. За аналогією припаюємо «кольорові» дроти до двох контактів поменше: 1 та 2 .

jack-3-5-2
6. Після того, як всі три проводи будуть припаяні, варто почекати пару хвилин (щоб припой і штекер охололи) і спробувати підключити навушники куди-небудь (наприклад до плеєра), щоб переконатися, що все пройшло успішно – обидва динаміка працюють. Якщо не працює, дивися «Можливі проблеми» в кінці інструкції. Якщо все працює, то йдемо далі.
2
На фото: мідний дріт (скручений з двох) до великого контакту під номер 3, кольорові до контактів поменше: 1 та 2.

7. Найважче позаду. Залишилося закріпити кабель і зібрати штекер. Як правило, на штекері (на найбільшому контакті) є зажим для кабелю – в нього потрібно вкласти кабель (в ізоляції) і замкнути зажим (це можна зробити, наприклад, плоскогубцями).
3
8. В принципі на цьому можна зупинитися, зібрати штекер і користуватися навушниками. Але для повної впевненості, особливо якщо спаяно не дуже обережно, варто обмотати всі контакти ізолентою (щоб знизити ризик замикання). Також перед складанням на кабелі (максимально близько до контактів) можна зав’язати вузол, щоб упевнено сидів у штекері (не бовтався).
4
9. Перевіряємо роботу – підключаємо навушники куди-небудь (наприклад до плеєра) і трохи згинаємо дріт в різні боки на виході з штекера. Якщо немає шумів, звук не переривається – то операцію можна вважати успішною, і користуватися навушниками далі.
Я сподіваюся, що ті, хто почне, обов’язково закінчать процес успішно, але якщо щось піде не так, читайте нижче додаткову інформацію.

 • Після зняття ізоляції з кабеля там зовсім тонесенькі, тендітні волосинки-проводки, які толком нікуди не припаяти, що робити ?! – Такі навушники лагодити сенсу немає, як правило, це зовсім бюджетні моделі.
 • При пайці припій тут же відвалюється, нічого не тримається, що робити ?! – Не забувайте про каніфоль, перед тим як взятися за припій покрийте жало паяльника і контакт тонким шаром каніфолі.
 • Начебто все спаяти, але нічого не працює, що робити !? – Перепаювати. Перед паянням перевірте, можливо на кінцях проводів не знята ізоляція / фарба. Для того, щоб все вийшло, на кінцях проводів повинна бути видна мідь.
 • Коли все тільки спаяв, нормально працювало, зібрав штекер – не працює нічого / працює одне вухо, розбираю – все знову працює, що робити? Швидше за все, коли відбувається збірка, замикаються контакти. Спробуйте прокласти між усіма контактами ізолятор (наприклад, ізоляційну стрічку). Пам’ятайте, що корпус штекера, як правило, металевий, і якщо його зсередини стосуються контакти, також нічого працювати не буде.
 • Якщо щось не виходить, або виникли питання, відповідей на які тут немає – пиши в коменти, чим зможу допоможу :)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.