Бордоська рідина (суміш). Як приготувати та коли застосовувати

Прийшла весна і разом нею прийшов час обробляти дерева від шкідників. І сьогодні ми розповімо про один з способів захисту дерев.
Назва «бордоська рідина» на слуху у всіх, але мало хто з садівників зможе розповісти, як правильно її зробити і використовувати. Ми вирішили заповнити цей пробіл і вникнути в самі ази приготування даного препарату.

Бордоская суміш (раніше називали бордоська рідина) – розчин мідного купоросу у вапняному молоці – була створена французьким ботаніком П.А. Мільярде в 1887 році для захисту виноградників від несправжньої борошнистої роси (мілдь), збудником якої є гриб, а назву отримала по імені місцевості, де це сталося.

Бордоская суміш – це універсальний фунгіцид контактної дії, але застосовувати її можна лише в розчині. До складу суміші входять мідний купорос (сульфат міді) і вапно (гідроксид кальцію).

Можна купити упаковку з назвою «бордоская суміш», в якій будуть знаходитися два пакетики з необхідними компонентами, або придбати складові окремо. У кожному разі приготування бордоської рідини буде однаковим.

Приготування розчину
Вам знадобиться скляна, пластикова або глиняна ємність (металевий посуд для цих цілей непридатний), зазвичай використовують два десятилітрових відра. Для приготування 10л 1% -ної бордоської суміші розчиніть 100 г мідного купоросу в невеликому обсязі теплої води (не більше +50 ° С). Перемішувати рідину можна тільки дерев’яною паличкою! Після того як кристали купоросу повністю розчиняться, доведіть загальний обсяг розчину до 5 л (до половини відра). В іншій ємності розчиніть 120 – 150 г негашеного вапна в невеликій кількості холодної води, додаючи її маленькими порціями. Потім загальний обсяг вапняного молока необхідно довести до 5 л.

image6190

Щоб у процесі обробки рослин обприскувач не засмічувати, обидва розчини необхідно процідити крізь марлю і тільки після цього об’єднати їх. Важливо вливати саме розчин мідного купоросу (блакитну рідину) у вапняне молоко (біла рідина), а ні в якому разі не навпаки. Помішуючи розчин вапна, повільно, тоненькою цівкою вливаємо в нього мідний купорос. При правильному приготуванні бордоська рідина повинна мати небесно-блакитний (волошковий) колір. Отриманий розчин можна ще раз профільтрувати, після чого його заливають у обприскувач.

Важливо, щоб вийшла суміш була нейтральної реакції, інакше ви ризикуєте обпалити рослини при обробці. Найпростіший спосіб перевірити кислотність – використовувати лакмусовий папірець. Також її можна визначити за допомогою нового цвяха. Кілька хвилин потримайте його в розчині і огляньте: якщо в бордоській рідині знаходиться велика кількість міді або вапно була поганої якості, з’являться ознаки окислення (іржаво-червоний наліт). Це говорить про те, що розчин був приготований неправильно і використовувати його в такому вигляді небезпечно.

Бордоську суміш готують безпосередньо перед використанням. Її не можна зберігати більше доби, так як компоненти досить швидко випадають в осад і кристалізуються. А перед тим як заливати рідину в обприскувач її слід ретельно перемішати.

Для приготування 1%-вої бордоської суміші на 10 л води вам знадобиться 100 г мідного купоросу і 150 г негашеного вапна, а для 3% -й – 300 г мідного купоросу і 450 г негашеного вапна.

Застосування та оприскування


Бордоська суміш володіє досить високими фунгіцидними властивостями, добре утримується на листках, є щадним для рослин препаратом і, безумовно, заслуговує на увагу садівників.

Ранньовесняне оприскування дерев проводять, поки бруньки не розпустилися повністю і дерева перебувають у стані спокою. У цих цілях використовують 3%-вий розчин.

Потім слід обприскування в стадії «зеленого конуса» (коли брунька ще не розпустилася, але вже є зелений кінчик) і під час вегетації рослин. Ці обробки проводять вже 1%-вим розчином.

Бордоська суміш відноситься до групи середньотоксичних для людини і теплокровних тварин сумішей. Так що приготування фунгіциду та обробку їм рослин краще проводити в рукавичках. Суміш слабонебезпечна для корисних комах та бджіл, але під час обприскування і ще добу бджіл бажано ізолювати від оброблених рослин. У дні, коли можливе випадання атмосферних опадів, обприскування краще не проводити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.